Anne Franková

29.03.2021

Obecné informace

Kniha je komiksovým zpracováním Deníku Anne Frankové. Knihu výtvarně zpracoval Erine Colón a scénárista Sid Jacobson ve spolupráci s anne frank house.

V originále (Anne Frank - The graphic biography) vydáno roku 2010.

Přeloženo Miroslavou Ludvíkovou a vydáno nakladatelstvím Paseka s. r. o. roku 2013.

Hlavní postavy: Anne a její sestra Margot, rodiče Edith a Otto Frankovi a všichni jejich spolubydlící ze Zadního domu.


Začátek mi přišel dlouhý, přitom byl naprosto nezbytný, ale stálo to za to. Příběh byl opravdu silný a daleko lepší než jakékoliv filmy. Při čtení knihy se s hlavním hrdinou spřátelím způsobem, kterým to nedokáži s žádnou filmovou postavou.

Příběh samotný je čtivý a naprosto geniální zpracování formou komiksu dokonale vystihuje atmosféru Zadního domu. Nikdy jsem si nemohla a ani neuměla pamatovat datumy, v této knize jich je opravdu dost, ale pomohlo mi to si informace seřadit tak, jak jsou za sebou a tohle mi nikdo jiný do hlavy nevtluče. Prosím, nezapomeňme na takové příběhy silných lidí, nechť se dějiny neopakují!

Opravdu působivé! 150 stránek v komiksu není moc a tenhle příběh za to stojí... Také jako připomenutí, že i když je tu Korona, tak se vlastně nemáme zas tak špatně, nebo ne?

Je opravdu mnoho publikací Anniného deníku, každý si tak vybere své. 


Pro více navštivte tuto stránku, kde mimo jiné je i virtuální prohlídka Zadním domem, kde Frankovi v tu dobu bydleli celé dva roky. Také na Youtube je nádherně zpracován její deník, ovšem ve filmové verzi. Sice není v češtině, ale má to anglické titulky a rozhodně to stojí za to! Odkaz i na to máte zde (kdo by měl chuť, rozhodně se podívejte i na jiná videa tohoto kanálu, opravdu přibližuje tento příběh všem ještě více): 

annefrank.org

Youtube: Anne Frank video diary

Obsah s prozrazením zápletky

Manželům Edith a Ottu Frankovým se narodí dvě dcery, veselé a hravé - starší Margot a Anne. Margot byla velmi dobře vychovaná a ve škole jí to opravdu šlo. Anne se už také nemohla dočkat, až bude chodit do školy, ale v Amsterdamu, kam se z Německa přistěhovali kvůli Nacistům, byly třídy pořád plné. Pak se ale konečně do jedné dostala a tam se spřátelila s Hanneli a Susane. Později, když Nizozemí obsadili Nacisté, museli všichni nosit žluté hvězdy a nápisy "Židům nepřístupno" všem jen ztrpčovaly život. Anne a Margot začaly chodit do židovské školy, pak ale už nechodily do školy žádné a Anne každý den popisovala život za otáčecí skříní, kde přebývali po dobu dvou let. Židům postupně přicházely dopisy, ve kterých se dozvídali, že budou deportováni do táborů na práci, jeden takový přišel i Margot. 

Celkem se jich v traktu poté skrývalo osm, rodina Frankových, Fritz Pfeffer, se kterým Anne sdílela malinký pokoj a o kterém si myslela své, maželé Van Plesovi a jejich syn Petr, do kterého se Anne později zamiluje. Přes den museli být v domě všichni naprosto potichu, protože pod nimi byl sklad původně Ottovy firmy, kterou nyní vlastnili jeho dobří přátelé. Zásoby jídla jim nosilo několik lidí, kteří Židy nebyli, mezi nimi byla i Miep Gaisová s jejím manželem, která nakonec deník našla a nechala si jej u sebe, po válce ho předala Ottu Frankovi a ten ho později vydal. 

Jídla bylo málo a stejně tak i dobré nálady. Sem tam se ovšem našly i radostné chvíle, ty se slavily čajem a kávou.    

Strach ze střelby a letadel mě pořád ještě nepřešel.

Nejlepší vztahy měla Anne s Margot a otcem. V deníku psala povídky, zápisky a i dopisy kamarádům, které nikdy neodeslala. Jednoho dne, přesně 4. srpna v 10:30 zastavilo před domem na udání auto a z něj vystoupili vojáci. Všechny obyvatele domu zatkli a odvezli do sběrného tábora, deník zde zůstal ležet bez povšimnutí. 

Později je všechny odeslali do koncentračních táborů v přeplněných vlacích. Anne se i zde snažila najít si přátele. Ostříhali jim vlasy a všudypřítomný zápach všem ztěžoval i tak nebezpečnou práci. Přes stěnu si později Anne povídala s Hanneli, která tam náhodou zrovna byla. Nedostávali dostatečně najíst a byla jim neskutečná zima. Anne i Margot se nakazily tyfem a někdy v březnu Margot ulehla mrtvá k zemi. Krátce po své sestře zemřela v otřesných podmínkách i Anne.

Dívka z židovské rodiny. Stala se obětí holocaustu. 

Narozená 12. června 1929 ve Frankfurtu nad Mohanem a zemřela v necelých 15 letech v březnu roku 1944 v koncentračním táboře Bergen-Belsen na tyfus.

Deník poté vydal její otec, Otto Frank, který byl z celé rodiny jediný, kdo přežil.

Deník má mnoho zpracování jak filmových, tak knižních.

Kniha je oknem duše a bránou srdce.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky